بسمه تعالی

شهید حسن اسم خانی

فرزند: غلامرضا

متولد: ۰۱/۰۶/۱۳۴۶_قم

تحصیلات:

شغل:

شهادت: ۱۳۶۵

آدرس مزار: گلزار مطهر علی ابن جفر قطعه ۱۴ردیف۱۴ شماره۵۳۹

شهید حسن اسم خانی در آبان سال ۱۳۴۸ در شهر مقدس قم و در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. دوران ابتدائی را در مدرسه خدیوی گذراند. در حالی که هنوز ۱۱ سال بیشتر نداشت پدرش از دنیا وفات یافت  و حسن مجبور شد برای امرار معاش خانواده همزمان با تحصیلات به کار نیز مشغول شود. دوران راهنمائی را نیز در مدرسه قطب راوندی پشت سرگذاشت. برای گذراندن دوره متوسطه وارد دبیرستان صدوق شد و رشته اقتصاد را برگزید. حضور در انجمن اسلامی دبیرستان باعث شد تا بیش از پیش با فعالیت های اجتماعی و فرهنگی آشنا شود.

 علاقه وافر او به ورزش بالاخص فوتبال باعث گرایش او به این رشته ورزشی شد.

درخشش او به عنوان دروازه بان در مسابقات مدارس شهر قم باعث دعوت و حضور او در تیم دسته اول صنعت نفت قم شد. کسب عنوان سوم با این تیم در مسابقات فوتبال قهرمانی شهر قم از جمله افتخاراتی بود که حسن توانست با این تیم کسب کند.

یادگیری علومی دینی به صورت آزاد وحضور مستمر در مسجد مقدس جمکران و نماز جمعه باعث ایجاد اعتقادات عمیق مذهبی در حسن شد. تا حدی که توانست درخواهران و برادران خود نیز در این زمینه تاثیر بگذارد و آنها را بیش از پیش با این شعائر دینی آشنا سازد.

سال ۱۳۶۴ به همراه چند تن از دوستان خود ندای خمینی کبیر را لبیک گفته و برای نبرد با دشمن بعثی از طریق بسیج راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل می شود. این حضور باعث مجروحیت او و انتقال او به قم می شود. اما این مجروحیت نتوانست ذره ای در اراده او برای دفاع از اسلام خللی ایجاد کند.

سر انجام در ۱۹ بهمن سال ۶۵ و در جریان عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه ندای حق را لبیک گفته و به درجه رفیع شهادت نائل می گردد.