شهید: ابراهیم ابراهیمی ترک
نام پدر: اسد الله
تاریخ ولادت: ۰۲/۰۴/۱۳۳۵
تاریخ شهادت: ۱۱/۰۲/۱۳۵۹
محل شهادت: پاسگاه دربند جوق
عملیات:
نشانی مزار:
توضیحات: شهید دارای مدرک لیسانس برق با مدل ۶۵/۱۵ از دانشگاه بابل می باشد.
۰۴/۰۲/۱۳۵۹ اعزام شد و به هنگام درگیری در پاسگاه با دشمن شهادت نائل آمد.

این شیوه عاشقان گلگون کفن است
زندگینامه
مهندس شهید ابراهیمی در سال ۱۳۳۵ در شهر مذهبی قم به دنیا آمد. تحصیلات ابتداییی را در دبستان مستوفی قم و تحصیلات متوسطه را تاسال سوم (سیکل) در دبیرستان دین و دانش ادامه داد و در سال ۱۳۵۲ موفق به اخذ دیپلم متوسطه در رشته برق از هنرستان صنعتی قم گردید در همان سال در کنکور سراسری شرکت کرد و به دانشکده فنی بابل راه یافت و در خردادماه ۱۳۵۷ به اخذ مدرک لیسانس در رشته برق از دانشکده فنی بابل راه یافت. و در خرداد ماه ۱۳۵۷ به اخذ مدرک لیسانس در رشته برق از دانشکده فنی بابل نائل آمد.
در تیرماه ۱۳۵۷ به خدمت سربازی اعزام و پس از گذراندن دوره آموزش نظامی بقیه دوره سربازی را در مرکز تربیت معلم فنی و حرفه ای شهرستان یزد سپری کرد . با پیروزی انقلاب اسلامی شهید ابراهیمی با احساس مسئولیت در قبال انقلاب شروع به همکاری با کمیته انقلاب اسلامی یزد در سمت مسئولیت کمیته نمود و در حالیکه از یک سو در سنگر آموزش و پرورش به تربیت نسل انقلاب همت گماشته بود از سوی دیگر در سنگر کمیته انقلاب اسلامی یزد به پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی مشغول بود . و پس از تشکیل سپاه پاسداران به مدت ۶ ماه در سمت فرماندهی سپاه یزد منصوب و با عشق و علاقه ای وافر در خدمت انقلاب و مردم شهید پرور یزد بود. با شروع جنگ تحمیلی و به منظور مقابله با تحریکات و حملات دشمن و دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی در فروردین ماه سال ۱۳۵۹ عازم جبهه های حق علیه باطل شد و پس از مدتی نبرد بی امان با ایادی رژیم بعثی عراق در جبهه قصر شیرین سرانجام در تاریخ …………….۵۹ در اثر ترکش خمپاره با فریادهای الله اکبر به دیدار معبود شتافت.
ویژگی های شهید ابراهیمی
شهید ابراهیم از طبع بسیار بالایی برخوردار بود و به روحانیت علاقه ای وافر داشت و نسبت به مستضعفان بسیار دلسوز بود و حقوقی که می گرفت آن را به مستضعفان می بخشید. بسیار مبارز بود و در زمان دانشجویی دوبار به زندان رفت و همه را به مبارزه دعوت می کرد.

ابراهیم ابراهیم ترک
بسم الله الرحمن الرحیم
فرازی از وصیت نامه شهید ذکر گردد:
تنها نوشته ای که از این شهید گرامی به یادگار مانده است یک حدیث قدسی از کلام خداوند تبارک و تعالی می باشد که به دست خط ایشان که بعد از شهادتش دریافت شده است. ( دست خط شهید در حال حاضر موجود نیست.)
قال الله تبارک و تعالی:
« من طلبنی و جدنی و من وجدنی عرفنی عشقنی و من عشقنی عشقته و من عشقته قتلته و من قتلته انا دینه»
ترجمه:
هر کس مرا جستجو کند مرا خواهد یافت و هر کس مرا یافت خواهد شناخت و هر کس مرا شناخت عاشقم خواهد شد و هر کس عاشقم شود، عاشقش خواهم شد و هر کس من عاشق او شوم او را خواهم کشت و هر کس من او را بکشم خون بهایش خودم هستم.
نکته حائض اهمیت در رابطه با این حدیث شریف این است که :«با تامل و تفکر در کلمات و مفاهیم آن انسان به اعماق گفته ها و کلام زیبای حضرت حق جل و جلاله میرسد. » « و چه زیبا است شهادت و کشته شدنی که انسان در آن راه با خداوند متعال معامله کند.»
والسلام
السلام علیکم ایها الشهداء المومنون.
السلام علیکم یا اهل بیت الایمان و التوحید.
السلام علیکم یا انصار دین الله و انصار رسوله (ص)

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس،
سردار شهید مهندس ابراهیم ابراهیمی ترک، فرزند اسدالله، در نوجوانی پدرش را از دست داد. در ۱۳۵۳ ش مدرک دیپلم برق را از هنرستان صنعتی قم گرفت. سپس در خرداد ۱۳۵۷ ش مدرک کارشناسی برق را از دانش سرای عالی فنّی بابل دریافت کرد.

او در تیر ۱۳۵۷ ش به سربازی اعزام شد و پس از گذراندن دورة آموزش نظامی به تدریس در مرکز تربیت معلّم فنّی، حرفهای دکتر شریعتی یزد اشتغال یافت. در دوران انقلاب به سبب آشنایی با یک روحانی به فعّالیّتهای سیاسی روی آورد و با گروه منصورون ارتباط داشت. در دانشگاه نیز در زمینة توزیع اعلامیه و عکس امام خمینی (ره) تلاش کرد، همچنین در راهپیماییها شرکت داشت و به روشنگری پرداخت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویّت «کمیته انقلاب اسلامی» درآمد و به مدت هشت ماه مسئول کمیته یزد بود، آنگاه در تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یزد همکاری کرد و در ۱۳۵۹ ش عضو سپاه شد و پس از شهادت محمد منتظر قائم، فرماندة سپاه یزد به مدت شش ماه فرماندهی آنجا را به عهده گرفت. وی در دستگیری وابستگاه رژیم پهلوی و ساواکیها تلاش کرد.

پس از تشکیل سپاه مدت ۶ ماه به سمت فرماندهی سپاه در یزد منصوب شد. در فروردین ماه سال ۵۹ به منظور مقابله با تحرکات و حملات پراکنده رژیم بعث عراق به فرماندهی عدهای از پاسداران یزد به قصر شیرین اعزام شد و مبارزه جدید خود را شروع کرد. مهندس ابراهیمی از طرف سپاه دو مرتبه در کردستان و سنندج به مأموریت رفت.

یکی از برادران پاسدار از شب مجروحیتی که منجر به شهادت این سرباز فداکار اسلام شد، چنین نقل میکند، «یکی از روزها مهندس یک چادر دشمن را به آتش کشید و درگیری همچنان ادامه یافت. ساعت ۱۲ شب بود که همه روی زمین نشستیم و دعای کمیل خواندیم. بعد مهندس از ما سؤال کرد: موقعی که امام حسین به شهادت رسید لبانش خندان بود و قرآن میخواند میدانید چرا؟ سپس گفت: برای این بود که شهادتش در راه اسلام بود. او در همان شب مجروح شد و با اینکه او را به بیمارستان سر پل ذهاب رساندند فقط ۴۸ ساعت زنده بود.» در این مدت حتی یک قطره آب ننوشید تا اینکه در ۲۴ سالگی و در تاریخ ۱۱/۲/۵۹ با لب تشنه و در حال ذکر به شهادت رسید.

آیت الله شهید صدوقی (ره) در مورد فعّالیّتهای ابراهیمی فرمودند: من شش، هفت سال در این شهر بودم، کمتر جوانی را به این شدّت فعّال میدیدم. این جوان آمد، و نقش فعّالی در شهرمان ایفا کرد. خانههای ساواک را شناسایی کرد، دانشجویان، روحانیّت، کسبه، مردم و همه را با هم متّحد ساخت؛ و خانههای شکنجه و ارعاب و وحشت ساواک را پیدا کرد. وقتی که این جوان برای بیان مشکلات به نزد من آمد، ۴۸ ساعت بود که استراحت نکرده بود.

همچنین فرمودند: شهید مهندس ابراهیمی بسیار شجاع، دلیر و جوانمرد بود. ما در زمانی هستیم که به این گونه افراد متعهد و انقلابی نیاز داریم، اگر در خرّمشهر چند نفری همانند ایشان باشند، هیچ مشکلی نخواهیم داشت و موفّق هستیم.

تنها نوشتهای که از این شهید گرامی به یادگار مانده است یک حدیث قدسی از کلام خداوند است که به دست خط ایشان بعد از شهادتش دریافت شده است.

«هرکس مرا جستجو کند مرا خواهد یافت و هرکس مرا یافت خواهد شناخت و هرکس مرا شناخت عاشقم خواهد شد و هرکس عاشقم شود، عاشقش خواهم شد و هرکس من عاشق او شوم او را خواهم کشت و هرکس من او را بکشم خونبهایش خودم هستم.»